Rybactwo - studiuj z pasją!

Wędkarstwo od lat odgrywa ważną rolę w moim życiu. To dzięki wędkowaniu nad słynnymi ciepłymi wodami jezior konińskich, podczas przesiadywania nad nimi przez długie godziny zrodził się pomysł, aby dowiedzieć się czegoś więcej o rybach i interesującym mnie, chyba od zawsze, środowisku wodnym. Wybór kierunku na studia był prosty - Rybactwo na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. Gdzie indziej, jak nie tutaj, będę mógł rozwijać swoją pasję? Pasję, która do tego stopnia  rządziła moim życiem, że niejednokrotnie skoro świt, brałem rower i jeszcze przed lekcjami jechałem na ryby, a stamtąd bezpośrednio na zajęcia do szkoły. Czasami może nawet szkoła przegrywała przy takiej konkurencji? ;). Deszcz, śnieg, czy zawierucha, każda pogoda była dobra na spędzanie czasu na łonie natury. Na dwa dni przed maturą odbywały się zawody wędkarskie. Oczywiście wszyscy odradzali mi udział w nich, ale czego się nie robi dla pasji ???

Wędkarstwo towarzyszy mi już od 14 lat. W tym czasie doskonaliłem swoje umiejętności, odnosiłem sukcesy, ale to nie wystarczało-starałem i staram się zarażać moim bzikiem innych w czym pomagało mi bycie kapitanem szkolnej kadry wędkarskiej , a potem również jej trenerem. Jeszcze zanim rozpocząłem studia , zostałem sędzią klasy podstawowej w sportach wędkarskich. To pozwalało mi spotykać ludzi równie pozytywnie jak ja zakręconych na punkcie ryb. Ale pozostawało pytanie co jeszcze można zrobić, aby łowić ich więcej, mieć z nimi większy kontakt? Proste - poznawać je. Pomyślałem, że odpowiedni kierunek studiów może mi w tym pomóc.

Dobrze wybrałem - studia na Rybactwie w Olsztynie w pełni spełniają te oczekiwania. Nie dość że są ciekawe, to dają jeszcze możliwość rozwijania swoich zainteresowań, czasem nietypowych. Nauka nie przeszkadza w pasji - łączy się z nią. Podczas pierwszego roku udało się ją pogodzić z odbyciem kursu oraz zdobyciem uprawnień na Instruktora Wędkarstwa Młodzieżowego. Potem konsekwentnie zdałem egzamin na sędziego okręgowego w sportach wędkarskich. Studiując ten kierunek mam świadomość, że należę do osób wyjątkowych z uwagi na wyjątkowość Rybactwa. To co studiuję można potocznie nazwać Ichtiologią - dziedziną zoologii zajmującą się rybami i ich środowiskiem. Nie ma bardziej wyjątkowego kierunku od rybackiego, gdyż można powiedzieć, że jest on jedyny w Polsce. Unikatowy. I jak się okazuje gromadzący ludzi podzielających moją pasję do wędkowania, czego przykładem mogą być tegoroczne XXXIV Akademickich Mistrzostwach Polski w wędkarstwie spławikowym.

Zawody, które odbyły się w dniach 26-28.06. 2015r., organizowała  Akademia Pomorska, na pięknym Stawie Łabędzim w Słupsku. Z UWM-u wystartowały 2 drużyny w składach:
UWM  1: Paweł Chabowski; Maciej Król; Piotr Michalski. UWM  2: Szymon Kronowiecki;Jakub Dągowski;Jan Stasiak

Piątkowy trening nie pokazał tego, co miało miejsce w sobotę. Tego za co wędkarstwo jest tak wspaniałym sportem - jego nieprzewidywalność. Sobota przywitala nas piękną „leszczową pogodą". Pierwsza tura zawodów była dla olsztyńskiej uczelni udana w klasyfikacji drużonowej UWM  1 znajdowała się na drugim miejscu, a UWM  2 na szóstym (z niewielkimi tylko stratami do drużyn wyprzedzających), zaś w indywidualnej klasyfikacji prowadził Maciej Król z UWM  1 (12,54 kg ryb)

Druga, sobotnia  tura zawodów zmieniła wszystko. Pierwsza przestała się w zasadzie liczyć i tego dnia do końca nikt nie był pewien zwycięstwa, czy porażki.

Rozstrzygnięcia jakie  przyniosły ostateczne ważenia, nikt się nie spodziewał. W klasyfikacji indywidualnej czterech zawodników z UWM, uplasowało się w pierwszej 10-tce, z czego aż dwóch w czołowej 6-tce:

1. Maciej Kasztelan - UM Poznań - 4 pkt; 2. Emil Siemaszko - Akademia Pomorska - 4 pkt; 3. Leszek Piotrowski - Politechnika Łódzka - 5 pkt; 4. Paweł Chabowski - UWM  1 - 6 pkt; 5. Jakub Dągowski - UWM 2 - 6 pkt; 7. Piotr Michalski - UWM 1 - 7 pkt 9. Jan Stasiak - UWM 2 - 8 pkt; 12. Maciej Król - UWM 1 - 9 pkt 19.  Szymon Kronowiecki - UWM 2  - 12 pkt

Natomiast w klasyfikacji drużynowej drużyna „UWM 1" została AKADEMICKIM WICEMISTRZEM  POLSKI, a UWM 2 zajęła bardzo dobre 5-te miejsce:

1. Politechnika Łódzka - 21pkt;
  2. Uniwersytet Warmińsko - Mazurski Olsztyn I - 22pkt;
  3. Akademia Pomorska Słupsk  I- 22pkt;
  4. Uniwersytet Bygdoszcz - 25pkt
  5. Uniwersytet Warmińsko - Mazurski Olsztyn II - 26pkt;
  6. Politechnika Koszalińska - 27pkt
  7. Uniwersytet Medyczny Poznań - 28pkt;
  8. Akademia Pomorska Słupsk II- 46pkt
  9. Uniwersytet Łódzki - 50pkt pkt.

Będziemy się starać, aby następne,  XXXV Akademickie Mistrzostwa Polski w wędkarstwie spławikowym organizował Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie. Zaangażowania nie powinno zabraknąć - w końcu Rybactwo jest dla ludzi z pasją.

Student II roku Rybactwa,
Szymon Kronowiecki