prof. dr hab. inż. Małgorzata Jankun-Woźnicka, prof. zw.

Telefon:
+48 (89) 523 42 27; 523 39 60
Profil badawczy:

Geografia turystyczna, uwarunkowania przyrodnicze w turystyce i rekreacji

Reprezentowana dziedzina, dyscyplina i specjalność:

Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, specjalność geografia turystyczna

Problematyka badawcza:

1. Geografia turystyczna obejmuje całokształt zjawisk i procesów przestrzennych związanych z szeroko rozumianą aktywnością turystyczną. Główny kierunek działalności badawczej to uwarunkowania przyrodnicze w turystyce i rekreacji. Moje badania dotyczą rozwoju turystyki i rekreacji na terenach wiejskich, w lasach oraz w strefie brzegowej jezior. Obecnie skupiam się na analizie procesu osadniczego w strefie ekotonowej wokół jezior Pojezierza Olsztyńskiego oraz wpływu tego zjawiska na atrakcyjność turystyczną tego obszaru.

2. Cytogenetyka ryb – chromosomy ryb, szczególnie ryb z rodziny łososiowatych i ich mieszańców

Informacje o dorobku naukowym:

Łączna liczba pkt. Impact Factor (ISI): 37,2…….Index H: 12;     liczba pkt. MNiSW 1200

Wykaz publikacje naukowych ( z ostatnich pięciu lat) :

Furgała-Selezniow G., Jankun-Woźnicka M., Mika M. 2020. Lake regions under human pressure in the context of socio-economic transition in Central-Eastern Europe: the case study of Olsztyn Lakeland, Poland. Land Use Policy DOI: 10.1016/j.landusepol.2019.104350

Furgała-Selezniow G., Jankun M., Hakuć-Błażowska A. 2019. Analiza funkcji turystycznej wybranych miejscowości nad jeziorem Jeziorak. Prace i Studia Geograficzne 64: 31-43.

Pomianowski K., Ocalewicz K., Jankun M. 2019. Cytogenetic identification of brook trout (Salvelinus fontinalis) genomic elements in karyotype of Arctic char (Salvelinus alpinus) from the aquaculture broodstock, Journal of Applied Ichthyology doi.org/10.1111/jai.13913;

Własow T., Jankun M. 2019. Immune system of fish, Rozdział 14 W: The Histology of Fishes, Taylor & Francis Group.

Furgała-Selezniow G., Lewkowska A., Jankun M., Woźnicki P., Rutkowska P, Skrzypczak A. 2017. Analysis of the visitor flow and forest education actions in Kudypy Forest District. Polish Journal of Natural Sciences 32/2: 389–406.

Furgała-Selezniow G., Jankun M., Kończal J., Woźnicki P., 2017, Analiza działalności Nadleśnictwa Olsztyn w kontekście rozwoju sylwaturystyki i edukacji leśnej w latach 2009-2015. Prace i Studia Geograficzne, 62.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa: 29-54.

Jankun M., Janicka E., Woźnicki P., Furgała-Selezniow G. 2016. Rozwój turystyki wiejskiej w gminie Golub-Dobrzyń na przykładzie wiosek tematycznych. W: Turystyka wiejska. t. 2. Zagadnienia przyrodnicze i kulturowe. Red. S. Graja-Zwolińska, A. Spychała, K. Kasprzak. Wieś Jutra Sp. z.o.o., Poznań: 122-129.

Furgała-Selezniow G., Jankun M., Woźnicki P., Skrzypczak A., Bronakowska A., Borkowska I., Wiszniewska K., Kujawa R.. 2016. An assessment of recreational potential of chosen lakes of Olsztyńskie Lake District (Warmia and Mazury, Poland) for angling purposes. Polish Journal of Natural Sciences 31/3: 445–458.