STRONA ARCHIWALNA

Od 1.01.2020 roku jesteśmy Wydziałem Geoinżynierii !!!

Kariery naszych Absolwentów: Córka Rybaka

Rybactwo to kierunek studiów i sektor gospodarki narodowej, w którym można spotkać coraz więcej kobiet. Nasze Absolwentki  znakomicie radzą sobie na krajowym i europejskim rynku pracy, często prowadzą własne firmy jak np. Pani mgr inż. Anna Wakieć, którą poprosiłam o napisanie  artykułu na temat swojej kariery zawodowej. (KDZ)


Witam, nazywam się Anna Wakieć. Jestem absolwentką Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa Uniwersytetu  Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierunku Rybactwo śródlądowe. Opisując swoją historię, chcę zachęcić przyszłych kandydatów do studiowania Rybactwa na Wydziale Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie.

Zacznę od początku, od samego początku mojej przygody z rybactwem. Rok  1982 był wyjątkowy dla mojej rodziny. W tym roku przyszłam na świat, a mój ojciec wybudował stawy  i rozpoczął działania związane z produkcją ryby handlowej  z gatunku Cyprinus carpio (karp). Więc dorastałam obcując z piękną przyrodą,  pośród stawów z pływającymi w nich karpiami. Nie umiałam dobrze mówić ale wiedziałam jak wygląda karp :D. Dzięki ojcu i przebywaniu w otoczeniu rybaków zgłębiałam swoją wiedzę dotyczącą hodowli karpia oraz innych gatunków ryb słodkowodnych.

Kolejne lata minęły szybko; najpierw Szkoła Podstawowa w Maszewie (województwo zachodniopomorskie), potem Liceum Ogólnokształcące w Goleniowie i matura. Zaczęłam się zastanawiać jakie studia wybrać, co jest dla mnie ważne, jaki zawód da mi satysfakcję. Decyzję podjęłam szybko; skoro wszyscy w okolicy wołali na mnie córka rybaka, wybrałam Rybactwo na UWM.

Do dziś uważam, że był to najlepszy wybór. Kortowo jest idealnym miejscem do zdobywania wiedzy;  przepiękne otoczenie, jeziora, piękny kampus, świetna baza dydaktyczna i wciąż ewoluujący, przyjazny studentom UWM. A poza tym świetnie wykwalifikowana kadra,  najlepsza jaką miałam okazję poznać. Zawiązują się przyjaźnie , które trwają do dzisiaj, pomimo tego, że często dzielą nas duże odległości.

Obecnie, zdobytą na Uczelni wiedzę wykorzystuję w praktyce, na własnym obiekcie hodowlanym. Jestem właścicielką gospodarstwa rybackiego położonego na Pomorzu Zachodnim,  niedaleko miejscowości Chociwel. Obiekt stawowy położony jest w obrębie rzeki Okry , która zasila stawy w wodę. Gospodarstwo liczy ogólnie 36 ha, z czego jeden akwen ma 20 ha, drugi 10 ha, a kilka mniejszych - od kilkudziesięciu arów do 1 ha. Roczna produkcja karpia  wynosi około 25 ton. Aktualnie zajmuję się hodowlą karpia, ale przygotowuję się do uruchomienia produkcji pstrąga tęczowego.



Moje poczynania bacznie kontroluje kucyk Carlos. :D

Doświadczenia nigdy za wiele;  wciąż uczę się czegoś nowego m.in. od mojego ojca. To dzięki niemu zostałam zarażona tą pasją, a ryby stały się częścią mojego życia. Śmiało mogę powiedzieć, że spełniam się w swoim zawodzie. Codziennie utwierdzam się w przekonaniu, że zawód ichtiologa jest  bardzo ciekawy, ciągle można się rozwijać, coś ulepszać, a przed wszystkim obcować z przyrodą i odpoczywać na łonie natury.

Kandydatom na studia gorąco polecam kierunek Rybactwo. Jeśli, ktoś interesuje się wędkarstwem, akwarystyką, rybactwem jeziorowym i stawowym, ochroną wód, ma chęć rozwijania się, poznawania nowych możliwości powinien wybrać właśnie ten kierunek studiów, a czas spędzony  w Kortowie na pewno mile i szybko upłynie.

Anna Wakieć