Badania genetyczne głowacicy - królowej polskich rzek

W dniach 18-23 kwietnia 2016 odbył się pierwszy wyjazd terenowy do Ośrodka Zarybieniowego i Wylęgarni Ryb Łososiowatych w Łopusznej w ramach grantu badawczego pod tytułem „Zastosowanie markerów genetycznych w ochronie bioróżnorodności głowacicy w Polsce", finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (ósma edycja konkursu PRELUDIUM). Głównym celem wspomnianego wyjazdu było pozyskanie prób badawczych do dalszych badań genetycznych. W tym celu dwoje pracowników Katedry Ichtiologii: mgr inż. Marcin Kuciński (kierownik projektu) oraz dr hab. inż. Dorota Fopp-Bayat, prof. UWM (opiekunem naukowy grantu), wraz ze stażystką mgr inż. Doi Vuong z Wydziału Rybactwa i Ochrony Wód Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach wzięli udział w pracach terenowych (Fot. 1, 2).

Fot. 1. Zespół badawczy biorący udział w wyjeździe terenowym w ramach projektu pt.: „Zastosowanie markerów genetycznych w ochronie bioróżnorodności głowacicy w Polsce” finansowanego prze Narodowe Centrum Nauki. Od prawej: kierownik projektu mgr inż. Marcin Kuciński, opiekun naukowy grantu dr hab. Dorota Fopp-Bayat, prof. UWM oraz stażystka mgr inż. Doi Vuong (fot. Jacek Płachecki).

Fot. 2. Prace podczas pobierania prób do badań genetycznych głowacicy (Fot. Doi Vuong).

Oprócz pozyskania niezbędnych do przyszłych badań genetycznych prób, pracownicy naszej Katedry wraz z Kierownikiem Ośrodka Zarybieniowego PZW w Łopusznej Maksymilianem Krzysiem wzięli udział w sztucznym tarle głowacicy – jednej z największych ryb łososiowatych na świecie (Fot. 3, 4).

Fot. 3. Kierownik Ośrodka Zarybieniowego w Łopusznej mgr inż. Maksymilian Krzyś podczas wspólnie prowadzonego sztucznego tarła głowacicy (Fot. Jacek Płachecki).

Fot. 4. Prace podczas prowadzonego sztucznego tarła głowacicy (Fot. Doi Vuong).

Ponieważ Ośrodek Zarybieniowy w Łopusznej znajduje się w pięknym i malowniczym pograniczu Tatr odbyty wyjazd terenowy pozwolił również na odpoczynek od pracy laboratoryjnej (Fot. 5, 6).

Fot. 5. Widok na tarty (Fot. Doi Vuong).

Fot. 6. Wspólne wyjście nad Białkę Tatrzańską (Fot. Marcin Kuciński).

Marcin Kuciński, Dorota Fopp-Bayat