I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Rybactwo i bezpieczeństwo na wodach Warmii i Mazur”

17 listopada br. w Olsztynie odbyła się I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Rybactwo i bezpieczeństwo na wodach Warmii i Mazur” pod patronatem Wojewody Artura Chojewskiego. Organizatorami konferencji był Urząd Wojewódzki i Państwowa Straż Rybacka w Olsztynie we współpracy z pracownikami naukowymi Wydziału Nauk o Środowisku, Wydziału Nauk Technicznych i Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

Konferencję otworzył Wicewojewoda Jarosław Sadowski. W trakcie konferencji zaprezentowano 10 referatów, w których przedstawiono zagadnienia związane nie tylko z bezpieczeństwem i zadaniami Państwowej Straży Rybackiej, ale także omówiono problemy z jakimi zmierzają się polscy hodowcy ryb. Przedstawiono również znaczenie ryb jako żywności prozdrowotnej i   bezpiecznej, a także podkreślono ich znaczenie w tradycyjnej kuchni warmińsko-mazurskiej.

W obradach konferencji uczestniczyli przedstawiciele gospodarstw rybackich, Państwowej Straży Rybackiej, Związku Producentów Ryb oraz pracownicy naukowi z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. W konferencji wzięli również udział pracownicy emerytowani Wydział Nauk o Środowisku, którzy aktywnie pomagają w rozwiązywaniu wielu problemów dotykających współczesne rybactwo. Konferencja umożliwiła wymianę poglądów i doświadczeń w zakresie rybactwa i akwakultury. Ważny głos w dyskusji zabrał również Kamil Wojnar z-ca dyrektora Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podkreślając znaczenie rybactwa w gospodarce Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz gospodarce narodowej.

Profesor Janusz Guziur jako przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji podsumowując bardzo merytoryczną i ciekawą dyskusję wyraził nadzieję, że konferencje omawiające bardzo ważne kwestie rybackie będą organizowane cyklicznie.

Dr hab. Małgorzata Woźniak, prof. UWM

Fot. 1. Komitet Naukowy Konferencji (fot. K. Stańczak)