STRONA ARCHIWALNA

Od 1.01.2020 roku jesteśmy Wydziałem Geoinżynierii !!!

Kolejne sukcesy naszych młodych badaczy

Wydział Nauk o Środowisku jest uczelnianym liderem w zdobywaniu środków finansowych na badania naukowe. Do grona  „zdobywców grantów" dołączyła ostatnio dwójka Naszych młodych badaczy, którzy w 8 edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki uzyskali finansowanie badań w ramach konkursu Preludium. Konkurs ten jest skierowany do osób rozpoczynających karierę naukową i nieposiadających stopnia naukowego doktora.

Pierwszym wyróżnionym przez ekspertów Narodowego centrum nauki jest mgr inż. Marcin Kuciński, który realizuje pracę doktorską pod kierunkiem Pani dr hab. Doroty Fopp-Bayat, prof. UWM w Katedrze Ichtiologii. Zgłoszony przez Niego projekt badawczy jest zatytułowany „Zastosowanie markerów genetycznych w ochronie bioróżnorodności głowacicy w Polsce" a celem projektu jest porównawcza analiza genetyczna głowacicy z: Polski, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. Zaplanowany cel osiągnięty będzie poprzez analizę polimorfizmu wybranych fragmentów mikrosatelitarnego i mitochondrialnego DNA. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem a wyniki uzyskane w ramach projektu pozwolą zwiększyć efektywność zarybień prowadzonych w oparciu o materiał produkowany w warunkach kontrolowanych. Prace prowadzone przez mgra Kucińskiego bez wątpienia przyczynią się do sukcesu restytucji głowacicy a my wszyscy będziemy cieszyć się obecnością tej pięknej ryby w naszych rzekach. Projekt ten będzie realizowany przez dwa lata a wielkość finansowania to prawie 100 tysięcy złotych.


Fot. 1. mgr inż. Marcin Kuciński

Drugim laureatem konkursu Preludium jest mgr Maciej Florczyk realizujący pracę doktorską pod opieką prof. dr hab. inż. Pawła Brzuzan w Katedrze Biotechnologii w Ochronie Środowiska. Przygotowany przez Niego wniosek został zatytułowany  „miR-124 jako potencjalny negatywny modulator ekspresji genu gfap w odpowiedzi na neurotoksyczne działanie mikrocystyny-LR u ryb" a wartość uzyskanego dofinansowania to również prawie 100 tysięcy złotych. Celem projektu jest zbadanie roli mikroRNA (miR-124) w mechanizmie   neurotoksyczności mikrocystyny u ryb.



Fot. 2. mgr Maciej Florczyk

Projekt mgra Florczyka chociaż ma charakter badań podstawowych może przyczynić się do powstania nowych narzędzi monitorowania środowiska dzięki czemu możliwe będzie wykrywanie zanieczyszczeń nawet w bardzo niskich stężeniach. Zastosowanie tak innowacyjnej metody umożliwi w przyszłości precyzyjne kontrolowanie procesu eutrofizacji wód w celu minimalizacji negatywnych efektów tego zjawiska.