Nowy kierunek studiów Gospodarowanie Zasobami Wodnymi

Od nowego roku akademickiego (2016/2017) na Wydziale Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie rusza nowy, unikatowy w skali kraju i Europy, kierunek studiów Gospodarowanie Zasobami Wodnymi. Jeżeli interesuje cię praca w branży dotyczącej zarządzania i gospodarowania wspólnym dobrem jakim są zasoby wodne, zostań studentem nowego kierunku i studiuj na Wydziale, który posiada najwyższą kategorię naukową, pełne prawa akademickie, a kadra naukowo-dydaktyczna to eksperci na poziomie międzynarodowym o uznanym dorobku, a przede wszystkim naukowcy praktycy, realizujący liczne projekty badawcze o użytkowym charakterze oraz twórcy wielu patentów.

Program studiów nastawiony jest przede wszystkim na zdobywanie wiedzy praktycznej, wzbogacony o praktyki zawodowe u potencjalnych pracodawców oraz liczne zajęcia o charakterze laboratoryjnym, informatycznym i terenowym. Gospodarowanie Zasobami Wodnymi to kierunek dopasowany do potrzeb studentów i aktualnego rynku pracy, a wchodzące w życie nowe Prawo Wodne otwiera zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu.

Absolwent kierunku Gospodarowanie zasobami wodnymi będzie posiadał wiedzę pozwalające na profesjonalne rozwiązywanie problemów z zakresu gospodarowania wodą,  umiejętności pomiaru, szacowania, modelowania zasobów wód powierzchniowych i podziemnych, będzie przygotowany do posługiwania się nowoczesnymi metodami analitycznymi pozwalającymi na przeprowadzanie monitoringu i oceny biologicznej, fizyko-chemicznej i hydrologicznej wód. Absolwenci kierunku będą przygotowani do podjęcia zatrudnienia w firmach i instytucjach zajmujących się gospodarowaniem, oceną, eksploatacją oraz odnową zasobów wodnych, tj.: przedsiębiorstwach dystrybucji wody, w tym zaopatrzenia ludności w wodę , w stacjach uzdatniania wody oraz przedsiębiorstwach oczyszczania ścieków i odnowy wody, w firmach wykonujących monitoring i ekspertyzy w zakresie jakości wód, w branży związanej z przygotowywaniem projektów ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz przeprowadzających rekultywację zbiorników wodnych, w firmach wykonujących oceny oddziaływania na środowisko, operaty wodno-prawne, opracowujących plany strategiczne gospodarki wodnej, a także zajmującej się projektowaniem wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, spółkach wodno-ściekowych, firmach melioracyjnych, służbach ochrony przyrody.

Skorzystaj z otwierającej się szansy, wyjdź naprzeciw rosnącym potrzebom rynku, zostań studentem nowego kierunku!

Grzegorz Wiśniewski, Katedra Inżynierii Ochrony Wód