Olsztyńska Szkoła Ichtiologów - Warsztaty Tarliskowe

W dniach od 6 do 10 listopada 2017 r. odbyły się w Słupsku, „Warsztaty tarliskowe”, dotyczące ryb łososiowatych organizowane przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”.

W zajęciach już po raz 8. uczestniczyli studenci kierunku rybactwo z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a także edukatorka Błękitej Szkoły w Helu - Justyna Kąpa oraz Aneta Zapart - pracownik Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Podczas warsztatów, uczestnicy mieli okazję, dzięki dr hab. inż. Piotrowi Dębowskiemu, dowiedzieć się wiele na temat radiotelemetrii oraz gospodarki łososiowej państwa nadbałtyckich. Kierownik Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, Marcin Miller, przybliżył studentom treści związane z biologią, siedliskiem oraz zagrożeniami „czyhającymi” na salmonidy odbywające wędrówki tarłowe. Uczestnicy warsztatów dokonywali identyfikacji różnych gatunków roślin oraz organizmów wskaźnikowych dla rzek włosienicznikowych,

a wszystko to, działo się pod „czujnym okiem” pani Elwiry Ahmad – starszego specjalisty ds. ochrony środowiska. Podczas pobytu w Dolinie Słupi, studenci prowadzili inwentaryzację gniazd tarłowych troci wędrownej, uczestniczyli w procesie sztucznego tarła, przeprowadzanego przez ichtiologów z Polskiego Związku Wędkarskiego, mieli możliwość zobaczenia przepławek technicznych oraz poprzez technikę elektropołowów, ułatwiali tarlakom pokonywanie przeszkód uniemożliwiających im dalszą samodzielną „podróż” w górę rzeki.

W ramach zajęć, odbył się cykl wykładów na temat walorów przyrodniczych obszaru wchodzącego w skład Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, które przybliżyły najważniejsze informacje dotyczące rzek przepływających przez te tereny, ich charakteru oraz stopnia regulacji cieków. Dodatkowo uczestnicy uzyskali ciekawe informacje na temat rodzimych gatunków raków oraz ich pogłowia na tym obszarze.  

Zdobyta wiedza oraz doświadczenie z pewnością zaowocują w pracy przyszłych ichtiologów i przyczynią się do poprawienia sytuacji ryb łososiowatych Polski, jak i innych organizmów oraz pozytywnie wpłyną na stan środowiska.

Karol Pniewski wypuszcza troć nad elektrownią

Karol Pniewski wypuszcza troć nad elektrownią

Lipień pachnący tymiankiem

Nauka odróżniania smoltów

Nauka wodnych roślin wskaźnikowych

Pomiary ryb

Tomek Ciemieniewski i Lipień

 

                                                                       Studentki IV roku kierunku rybactwo Ewelina Skwiot, Magda Koperska