Olsztyńska Szkoła Ichtiologów z wizytą w Dolinie Baryczy

Choć tegoroczna zima odrobinę dała nam się we znaki, nie zapadliśmy w „niedźwiedzi sen”. Na początku lutego przedstawiciel Olsztyńskiej Szkoły Ichtiologów, dr inż. Mariusz Szmyt odwiedził Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu, skąd rokrocznie „wypływa młody narybek” absolwentów z tytułami techników rybactwa śródlądowego.


Promocja Kierunku Rybactwo i Wydziału Nauk o Środowisku UWM w tak ważnym dla branży rybackiej a do tego urokliwym i magicznym miejscu była niesamowitym przeżyciem. Prelekcja dla trzecich i czwartych klas Milickiego Technikum odbyła się w znakomitej atmosferze. Choć olsztyńską Alma Mater, Kierunek Rybactwo i nasz Wydział od szkoły „młodych milickich ichtiologów” na mapie dzielą setki kilometrów, to mentalnie ta „odległość” na spotkaniu absolutnie nie istniała… Pracujący w Technikum absolwenci Kierunku Rybactwo – Luiza Misiewicz i Roman Bednarek – znakomicie przenoszą wartości i klimat Olsztyńskiej Szkoły Ichtiologów na grunt Dolnego Śląska.

Zainteresowanie milickiej młodzieży Rybactwem i Wydziałem Nauk o Środowisku, pozwala z nutą optymizmu spoglądać w przyszłość… Czy jest się jednak czemu dziwić…? Patrząc okiem przyrodnika – oczywiście nie…Sam region doliny Baryczy to przyrodnicza perła na mapie Polski. Rezerwat „Stawy Milickie”, to ostoja niezliczonej ilości przyrodniczo cennych gatunków roślin i zwierząt, stad też pochodzi „karp milicki” zarejestrowany na Liście Produktów Tradycyjnych MRiRW. Do tego urokliwe zakątki atrakcyjne turystycznie i znakomita baza edukacji ekologicznej… Czy dla Kierunku Rybactwo i całego Wydziału Nauk o Środowisku nie są to obszary najwyższego zainteresowania…? Jak najbardziej są… Miejmy nadzieję, że milicka młodzież, podobnie jak na spotkaniu, będzie zainteresowana Rybactwem i naszym Wydziałem w czasie tegorocznej rekrutacji na studia.