STRONA ARCHIWALNA

Od 1.01.2020 roku jesteśmy Wydziałem Geoinżynierii !!!

Połącz pasję z zawodem – studiuj turystykę i rekreację

Jeśli pasjonują cię podróże, lubisz aktywnie spędzać czas, poznawać ludzi i nowe miejsca, interesujesz się ich historią i dniem współczesnym – wybierz kierunek studiów turystyka i rekreacja. Pozwoli ci on rozszerzyć horyzonty twojej wiedzy, pogłębić zainteresowania, a także nabyć umiejętności niezbędne w pracy zawodowej w sferze turystyki i rekreacji. W ten sposób połączysz swoje życiowe pasje z wykonywanym zawodem. Studiując na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie – stolicy jednego z najciekawszych regionów turystycznych w Polsce i Europie zyskasz wyjątkową szansę poznania czym jest współczesna turystyka. Zdobędziesz kwalifikację do pracy w bardzo dynamicznie rozwijającym się sektorze wypoczynkowym. Nabędziesz umiejętności niezbędne do założenia własnego biznesu turystycznego. Będziesz potrafił/a tworzyć oryginalne oferty turystyczne, które zapewnią ci sukces na bardzo konkurencyjnym rynku.


Fot.1. Trogir – promenada nadmorska (Fot. Jacek Michalak)

Turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin światowej gospodarki. Liczba turystów międzynarodowych w skali globalnej przekroczyła już 1 miliard i ciągle wzrasta. W niektórych państwa i regionach turystyka stanowi najważniejszą gałąź gospodarki. Należy do nich także województwo warmińsko-mazurskie, na obszarze którego znajdują się unikatowe na skalę międzynarodową walory przyrodnicze i historyczne. Region Warmii i Mazur posiada wyjątkowy potencjał do rozwoju turystyki. Dlatego tak ważne jest przygotowanie kadr, które będą potrafiły wykorzystać te, podarowane przez naturę i historię, szczególnie cenne zasoby turystyczne. Tylko osoby świetnie przygotowane podołają temu zadaniu odnosząc przy tym sukces osobisty, a jednocześnie przyczyniając się do rozwoju całego regionu.


Fot.2. Zamek w Trokach (Fot. Leszek Butowski)

Celem kształcenia na kierunku turystyka i rekreacja, a także osobistą ambicją wielu nauczycieli akademickich jest wyposażenie studentów w takie kwalifikacje, które nie tylko ułatwią im odnalezienie się na rynku pracy, ale także znalezienie zgodnych z ich zainteresowaniami i umiejętnościami miejsc zatrudnienia. Służy temu również wybitnie interdyscyplinarny program studiów, w którym każdy powinien znaleźć dla siebie coś szczególnie pociągającego. Na kierunku turystyka i rekreacja studenci zdobywają wiedzę m.in. z obszaru nauk społecznych, nauk o środowisku, nauk o kulturze fizycznej. Nabywają umiejętności w tak przydatnych dziedzinach, jak: ekonomia i przedsiębiorczość (w tym ekonomika turystyki i rekreacji), organizacja i zarządzanie (z uwzględnieniem organizacji imprez turystycznych i rekreacyjnych, zarządzania czasem wolnym), budowa i marketing produktów turystycznych, trening personalny i grupowy (m.in. praca z dziećmi, osobami starszymi, osobami niepełnosprawnymi), funkcjonowanie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, a także wiele innych. W ramach modułów praktycznych studenci mają także możliwość poznania jak działają różnego rodzaju przedsiębiorstwa i organizacje turystyczne oraz rekreacyjne.

Kierunek turystyka i rekreacja funkcjonuje na Wydziale Nauk o Środowisku UWM, który jest jednostką naukową najwyższej kategorii. Zatrudnionych jest tu wielu wybitnych specjalistów z różnych dziedzin. Jest to szczególnie istotne dla studentów, którzy chcieliby rozwijać się naukowo prowadząc badania pod okiem doświadczonych nauczycieli akademickich oraz uzyskując stopnie naukowe. Służą temu m.in. działające na Wydziale studenckie koła naukowe, a także liczne konferencje i seminaria. Wielkim atutem jest także współpraca międzynarodowa i możliwość wyjazdu w ramach wymiany studenckiej (Programu Erasmus+) do zaprzyjaźnionych uczelni zagranicznych.

dr hab. Leszek Butowski, prof. UWM
Katedra Turystyki, Rekreacji i Ekologii