Polsko-niemieckie studia magisterskie z zakresu biotechnologii środowiskowej

Olsztyn i Offenburg: oba miasta są piękne, a ich uniwersytety dobrze przygotowane do międzynarodowej współpracy. Już od 7 lat proponujemy studentom naszego wydziału kształcenie za granicą na studiach magisterskich w specjalności Process Engineering and Environmental Protection and Biotechnology.

W grudniu 2005 r. dwa uniwersytety w Olsztynie i w Offenburgu podpisały porozumienie o wspólnym kształceniu na studiach magisterskich w specjalności Process Engineering and Environmental Protection and Biotechnology. Ciąg zdarzeń, który doprowadził do kształcenia międzynarodowego to działalność charytatywna pana Georga Dietricha na rzecz współpracy polsko-niemieckiej, a po ludzku na rzecz mieszkańców Olsztyna i regionu Warmii i Mazur. Piękną zasadą działania pana Georga Dietricha doktora honoris causa Uniwersytetu w Olsztynie było wspólne kształcenie, a przez to poznanie i zrozumienie Polaków i Niemców.

Fot. 1. Międzynarodowa grupa studentów inżynierii procesowej, biotechnologii i ochrony środowiska. Źródło: Katedra Biotechnologii w Ochronie Środowiska

Praktyczna realizacja idei kształcenia międzynarodowego rozpoczęła się w roku akademickim 2008/2009 po uzyskaniu akceptacji programu przez Niemiecką Komisję Akredytacyjną. Na Wydziale Nauk o Środowisku, w Katedrze Biotechnologii w Ochronie Środowiska byliśmy formalnie gotowi do kształcenia i przeświadczeni, że otwiera się przed nami nauczycielami perspektywa nowych wyzwań i doświadczeń, to pomogło stawiać pierwsze kroki w nieznane. To nieznane doświadczenie oswojone przez nas daje satysfakcję, szczególnie, gdy polscy studenci nabierają doświadczenia, otwierają się na nowe wyzwania, gdy realizują interesujące prace dyplomowe, gdy świetnie wykształceni znajdują pracę na europejskim rynku, gdy stają się obywatelami Europy. A to już niemałe liczby, bowiem wykształciliśmy 98 międzynarodowych specjalistów oraz 48 specjalistów polskich w zakresie Process Engineering and Environmental Protection and Biotechnology.

Fot. 2. Międzynarodowa grupa studentów inżynierii procesowej, biotechnologii i ochrony środowiska. Źródło: Katedra Biotechnologii w Ochronie Środowiska

W uznaniu działań na rzecz kształcenia międzynarodowego i współpracy między uczelniami Senat UWM przyznał tytuł doktora honoris causa panu profesorowi Winfriedowi Lieberowi rektorowi Uniwersytetu w Offenburgu.

Fot. 3. Nadanie honorowego tytułu prof. Winfriedowi Lieberowi. Źródło: http://www.uwm.edu.pl

Oba miasta są piękne, a uniwersytety, które są dobrze przygotowane do współpracy czekają na studentów. I tak jak od 7 lat i w tym roku akademickim proponujemy studentom kształcenie na studiach magisterskich w specjalności Process Engineering and Environmental Protection and Biotechnology. Zapraszamy. Informacją służą panie dr hab. Katarzyna Bernat (koordynator kształcenia na specjalności międzynarodowej) oraz koordynator ERASMUS Magdalena Zielińska. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem http://wnos.uwm.edu.pl/artykul/1081/process-engineering-and-environmental-protection-and-biotechnology.html

Prof. dr hab. Irena Wojnowska-Baryła
Katedra Biotechnologii w Ochronie Środowiska