STRONA ARCHIWALNA

Od 1.01.2020 roku jesteśmy Wydziałem Geoinżynierii !!!

Udział pracowników Katedry Inżynierii Środowiska (KIS) w projektach badawczych finansowanych ze źródeł krajowych i zagranicznych

Pracownicy Katedry Inżynierii Środowiska (KIS) uczestniczą w realizacji projektów badawczych finansowanych ze źródeł krajowych i zagranicznych oraz wchodzą w skład interdyscyplinarnych zespołów badawczych, skupiających naukowców zarówno z krajowych jak i zagranicznych ośrodków naukowych. W projektach tych pracownicy KIS są zarówno wykonawcami jak i kierownikami poszczególnych zadań badawczych.  W projekcie 7sth ERA-NET-BIOENERGY, dotyczącym zagadnień efektywnej ekonomicznie i energetycznie produkcji biometanu, zespół badawczy KIS realizuje zadanie dotyczące zastosowania dezintegracji ultradźwiękowej, wspomaganej stałym polem magnetycznym, oraz hydrodynamicznej wytwornicy kawitacji w systemach małych biogazowni rolniczych wykorzystujących m.in. biomasę lignocelulozową.


W ramach międzynarodowego projektu 8sth ERA-NET-BIOENERGY, pt: Biorafineryjne przetwórstwo buraka cukrowego do biopaliw i biochemikaliów”, pracownicy KIS są odpowiedzialni za określenie możliwości wykorzystania odpadu po destylacji alkoholu etylowego wytworzonego z buraków cukrowych w procesie produkcji biomasy mikroglonów.

W ramach projektów badawczych BIOSTRATEG I i BIOSTRATEG II, finansowanych ze źródeł krajowych (NCBR), pracownicy KIS kierują zadaniami badawczymi dotyczącymi określenia potencjału fermentacyjnego ślazowca w celu produkcji wsadu do biogazowni rolniczej, a także badaniami zmierzającymi do opracowania najwydajniejszych parametrów techniczno-technologicznych produkcji biomasy mikroglonów na bazie substratów odpadowych powstających w instalacji produkcji etanolu.

Efektem prowadzonych prac badawczych są opracowane nowe technologie i urządzenia będące przedmiotem zastrzeżeń patentowych, np. technologia produkcji mikroglonów olejowych (TPMO) na bazie odcieków pochodzących z bioreaktorów fermentacji metanowej, urządzenie do separacji mieszanin (USM), urządzenie do separacji biomasy glonów (USBG), urządzenie do mechanicznego rozdrabniania substratu organicznego (UMRSO), urządzenie do termicznej depolimeryzacji substratu roślinnego (UTDSR).

dr hab. inż. Zieliński Marcin, prof. UWM