Wykorzystanie biomasy mikroglonów do neutralizacji odcieków pofermentacyjnych oraz ditlenku węgla – badania w skali technicznej

Na początku maja 2016 roku pracownicy Katedry Inżynierii Środowiska naszego Wydziału rozpoczną prace badawcze zaplanowane w projekcie NCBiR w ramach programu BIOSTRATEG II pt: „Przetwarzanie biomasy odpadowej w skojarzonych procesach biologiczno – chemicznych” (2016 - 2019). Zespół pod kierownictwem dr hab. inż. Marcina Dębowskiego, prof. UWM będzie odpowiedzialny za realizację zadania pt.Optymalizacja procesów oczyszczania ścieków po fermentacji metanowej i zagospodarowania odpadowego CO2 przy wykorzystaniu wybranych szczepów alg”.Obiektem badań będzie system produkcji biomasy mikroglonów eksploatowany w pełnej skali technicznej (Rys. 1, Rys. 2).

Rys. 1. Wizualizacja istniejącego obiektu badań (źródło: httpwww.ekspert-sitr.pltechnologia_hspe.php)

Instalacja do produkcji biomasy mikroglonów będzie zintegrowana z istniejącym systemem technologicznym produkcji etanolu, biogazu oraz wytwarzania nawozów organiczno-mineralnych.

Rys. 2. Schemat ideowy systemu (źródło: httpwww.ekspert-sitr.pltechnologia_hspe.php)

Należy podkreślić, że grupa badawcza, która będzie odpowiedzialna za realizację tego zadania, opracowała projekt techniczno-technologiczny fotobioreaktorów do intensywnej hodowli biomasy mikroalg. Głównym celem realizacji zadania będzie opracowanie najwydajniejszych parametrów techniczno-technologicznych produkcji biomasy mikroglonów na bazie substratów odpadowych powstających w instalacji produkcji etanolu, energii odnawialnej oraz nawozów eksploatowanej w skali technicznej.  Cele szczegółowe obejmować będą charakterystykę substratów odpadowych powstających podczas eksploatacji instalacji zlokalizowanej w miejscowości Piaszczyna pod kątem możliwości ich wykorzystania w procesie intensywnej produkcji biomasy mikroglonów. Opracowane zostaną szczegółowe procedury technologiczne związane ze wstępnym przygotowaniem strumieni odpadów oraz ich ewentualną suplementacją przed zastosowaniem jako medium hodowlane w procesie efektywnej produkcji biomasy glonów. Dokonany zostanie również wybór i selekcja parametrów technologicznych procesu namnażania biomasy, jej separacji i odwadniania. Do instalacji eksploatowanych w skali technicznej  zostaną wprowadzone szczepy  mikroglonów wyselekcjonowane przez grupę badawczą Uniwersytetu Łódzkiego. Zadaniem EKSPERT-SITR Sp z o. o. będzie opracowanie na podstawie uzyskanych wyników, projektu technicznego modernizacji istniejącej instalacji i przeprowadzenie  koniecznych zmian funkcjonalnych instalacji, które umożliwią osiągnięcie wysokich efektów technologicznych związanych z produkcja biomasy glonów oraz zagospodarowaniem substratów odpadowych powstających na terenie zakładu.

Marcin Dębowski, Katedra Inżynierii Środowiska