Zaklinanie ryb i pogody czyli XII zawody wędkarskie o Puchar Dziekana Wydziału Nauk o Środowisku.

Tuż przed szaleństwami Kortowiady, w sobotę 12 maja 2018r. nad jeziorem Kortowskim w Olsztynie spotkali się wędkarscy gladiatorzy aby walczyć o najwyższe laury w XII Mistrzostwach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w wędkarstwie spławikowym o Puchar Dziekana Wydziału Nauk o Środowisku. Organizatorami zawodów byli Studenckie Koło Pasjonatów Wędkarstwa i Aktywnej Ochrony Ryb „FARIO”, Samorząd Studencki oraz Wydział Nauk o Środowisku. Nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwali studenci kierunku Rybactwo: Łukasz Nidecki – jako sędzia główny oraz Szymon Kronowiecki jako sędzia wagowy, posiadający uprawnienia sędziego klasy okręgowej w dyscyplinach wędkarskich, oraz opiekun koła dr Mariusz Szmyt. 

Bladym świtem, jeszcze przed godziną 4 rano na Przystani Kortowskiej spotkało się 12 uczestników zawodów – aktualni studenci oraz absolwenci w tym 4 zawodniczki. Po otwarciu zawodów i losowaniu stanowisk nastąpiła cisza „przed burzą” a zawodnicy skoncentrowani tylko na jednym – znaleźć najskuteczniejszy sposób na przechytrzenie ryb. Pogoda dopisywała a była wręcz jak na zamówienie. Słonecznie, ciepło i niemal bezwietrznie czyli raj dla wędkarzy. 

Po dwóch turach zmagań pełnych zwrotów akcji, zapachów zanęt, pięknych kortowskich widoków oraz wiernych kibiców czas rywalizacji dobiegł do końca. Ryby wyjątkowo nie chciały współpracować. Lepiej było na pomoście przystani żeglarskiej, gdzie ryby wykazywały większą chęć współpracy z zawodnikami. 

Chwilę po 13 w pięknych okolicznościach przyrody nad brzegiem stawu przy ulicy Słonecznej w olsztyńskim Kortowie Pani Dziekan Wydziału Nauk o Środowisku dr hab. inż. Ewa Paturej, prof. UWM oraz opiekun koła Pan dr Mariusz Szmyt uroczyście ogłosili wyniki i wręczyli nagrody najlepszym tego dnia wędkarzom oraz wędkarkom. 

Miejsce

Imię i nazwisko

Ilość punktów

Waga

I

Piotr Michalski

2

3285g

II

Bartłomiej Smoliński

2

2705g

III

Szymon Kronowiecki

4

2225g

IV

Jędrzej Jaczewski

6

2130g

V

Rafał Poulakowski

6

1315g

VI

Filip Pasturczak

6

900g

 

Najlepszą wśród zawodniczek została Patrycja Wilga z wynikiem 8pkt i wagą 820g zaś największym pechowcem Maciej Błażejewski. Największą rybę tegorocznych zmagań – okonia 180g złowił Piotr Michalski. 

Najlepsi studenci sobotnich zawodów udadzą się na przełomie czerwca i lipca tego roku do Koszalina aby bronić tytułów Akademickich Mistrzów Polski w wędkarstwie spławikowym.

Kończąc zapraszamy już teraz na XIII Mistrzostwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w wędkarstwie spławikowym o Puchar Dziekana Wydziału Nauk o Środowisku. Do zobaczenia…