Profil badawczy

Pracownicy Katedry Turystyki, Rekreacji i Ekologii reprezentując różne dyscypliny naukowe (nauki o kulturze fizycznej, nauki o zdrowiu,  geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, zootechnika i rybactwo, nauki biologiczne, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka) prowadzą interdyscyplinarne badania naukowe ukierunkowane na określenie uwarunkowań środowiskowych, społeczno-gospodarczych i turystyczno-rekreacyjnych w relacji człowiek – środowisko.

W ramach tak szerokiego tematu badawczego obecnie podejmowane są następujące zadania badawcze:

1. Uwarunkowania środowiskowe i społeczno-ekonomiczne turystyczno-rekreacyjnego użytkowania wód i ich zlewni.
W ramach tego zadania prowadzone są badania dotyczące:

- Identyfikacji cech determinujących potencjał ekologiczny oraz funkcję rekreacyjną sztucznych zbiorników;
- Określenia potencjału i atrakcyjności turystycznej wybranych gmin województwa warmińsko-mazurskiego wraz z rozpoznaniem czynników wpływających pozytywnie i negatywnie (np. poziom zaśmiecenia) na możliwości rozwoju różnych form turystyki na badanym obszarze w tym w szczególności agroturystyki i wędkarstwa.

2. Wpływ aktywności ruchowej na strukturalno-funkcjonalne uwarunkowania sprawności fizycznej.

- Analizy motoryki człowieka;
- Aktywności turystycznej i rekreacyjnej ludzi w różnym wieku; terapii lasem i jej wykorzystania w turystyce i rekreacji;
- Wpływu nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej na wybrane komponenty składu ciała u dzieci i osób dorosłych;
- Wpływu powtarzanego stresu termalnego na parametry fizjologiczne młodych mężczyzn z nadwagą;
- Oceny poziomu agresywności studentów uczelni cywilnych i wojskowych.

3. Środowiskowe uwarunkowania gospodarowania zasobami przyrodniczymi.
W ramach tego zadania prowadzone są badania dotyczące:

- Identyfikacji cech przyrodniczych obszaru oraz wskazania zależności modyfikujących ich funkcjonowanie na skutek prac utrzymaniowych i modernizacyjnych; wskazanie możliwości wzmocnienia funkcji turystycznej dróg wodnych o wykorzystanie potencjału przyrodniczego obszaru;
- Doskonalenia metod ochrony wód zbiorników wodnych przed nadmiernym dopływem substancji biogennych za pomocą pływających instalacji fito-mineralnych;
- Modelowania powiązań biocenotycznych i hydrochemicznych parametrów jakości wód Zalewu Wiślanego w warunkach dynamiki czynników klimatycznych;
- Ilościowej i jakościowej analizy zespołów bentofauny; określenie wpływu czynników środowiskowych oraz antropogenicznych na strukturę taksonomiczną zoobentosu;
- Wykazania wpływu zróżnicowanych uwarunkowań antropogenicznych i parametrów fizyczno-chemicznych wody zbiorników na zooplankton; określenie struktury zooplanktonu, na tle warunków fizykochemicznych wody w zbiornikach poeksploatacyjnych o zróżnicowanym pochodzeniu, wieku i formach eksploatacji.

Doktorant przy pobieraniu prób
Doktorant przy pobieraniu prób.

Dr inż. Anna Goździejewska w trakcie badania składu ciała pływaków Masters

Dyplomantki w trakcie analizy materiału zebranego na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego

Wyposażenie Laboratorium Motoryczności Człowieka
Wyposażenie Laboratorium Motoryczności Człowieka

Zespół pomimo ustalonej pozycji naukowej, czego potwierdzeniem jest znaczący dorobek publikacyjny, cały czas poszukuje nowych wyzwań badawczych oraz możliwości współpracy.